5 روش مهاجرت به کانادا در سال 2022

5 روش مهاجرت به کانادا در سال 2022

کمبود شدید نیروی کار در بسیاری از بخش ‌های اقتصادی کانادا، سیاست مهاجرت اتاوا را به سمتی هدایت کرده است که این کشور قصد دارد طی سال جاری حتی بیشتر از سال 2021 مهاجر بپذیرد.

شان فریزر، وزیر مهاجرت، در اواخر دسامبر اعلام کرد: «کانادا به هدف خود برای ارائه 401,000 اقامت دائم جدید در سال رسیده است و رکورد مهاجرت را که 108 سال پیش در سال 1913 ثبت شده بود، شکست.

وی همچنین افزود: «سال گذشته، ما یک هدف بلندپروازانه تعیین کردیم و امروز به آن دست یافته ایم. این یک لحظه تاریخی برای کشور است».

در سال 2022، اتاوا هدف حتی بالاتری را تعیین کرده است و قصد دارد به 411,000 نفر اقامت دائم کانادا را اعطا کند.

افزایش نیروی کار تازه نفس که به کمک برنامه های مهاجرت اقتصادی به کشور وارد می شوند، به رونق و بهبود عملکرد بسیاری از مالکان کسب و کارهای کوچک کمک می کند.

طبق آخرین گزارش فدراسیون تجارت مستقل کانادا (CFIB) در ماه دسامبر، 55 درصد از کسب ‌و کارهای کوچک در کانادا نمی ‌توانند تمام کارکنان مورد نیاز خود برای فعالیت ‌های فعلی را تأمین کنند یا پاسخگوی تقاضای جدید باشند. 16 درصد دیگر از کسب و کارهای کوچک می توانند با این چالش مقابله کنند اما هزینه اضافی قابل توجهی را باید تقبل نمایند.

وابستگی شدید کسب و کارهای کوچک به نیروی کار موقت خارجی

با توجه به کمبود نیروی کار، اکثر کارفرمایان برای پیشی گرفتن از یکدیگر و جذب کارکنان مورد نیاز، دستمزدهای بالاتری را پیشنهاد می دهند.

برخی دیگر برای مقابله با کمبود نیروی کار اقدام به استخدام نیروی خارجی موقت می کنند.

به نقل از سیمون گاودرو، معاون تحقیقات ملی CFIB: «کسب ‌و کارهای کوچک در ابتدای سال 2020 با کمبود بسیار زیاد نیروی کار مواجه بودند و همه ‌گیری وضعیت این کسب و کارها را پیچیده‌تر کرده است.

در صنایعی، مانند گردشگری و هتلداری، که برای مدت زمان طولانی تعطیل بودند، تعداد قابل توجهی از نیروی کار فعلی از این صنایع خارج شدند و یا شغل خویش را تغییر دادند. تقریباً کلیه بخش ‌ها با تحولات جمعیتی بزرگی مواجه شده اند و تعداد کافی از نیروی کار جدید برای جایگزینی نیروی کار خارج شده از صنعت وجود ندارد».

این بدان معناست که در سال 2022 فرصت های زیادی در کانادا برای اتباع خارجی که به دنبال اخذ اقامت دائم خود در این کشور هستند وجود خواهد داشت.

پنج راه اصلی برای دریافت اقامت دائم کانادا در سال 2022

 1. اکسپرس انتری

کانادا به کمک سیستم اکسپرس انتری، درخواست های مهاجرت را به صورت آنلاین دریافت می کند. متقاضیانی که واجد شرایط تعیین شده باشند، یک پروفایل آنلاین به نام ابراز علاقه مندی (EOI) را تحت یکی از سه برنامه مهاجرت فدرال یا تحت یکی از برنامه های مهاجرت استانی را ایجاد کرده و درخواست خود را برای سیستم اکسپرس انتری ارسال می کنند.

سپس پروفایل های داوطلبان بر اساس یک سیستم امتیازی به نام سیستم جامع رتبه بندی (CRS) رتبه بندی می شوند. داوطلبان دارای بالاترین امتیاز، دعوتنامه ارائه درخواست اقامت دائم یا ITA را دریافت خواهند کرد. داوطلبانی که ITA دریافت می کنند باید به سرعت یک درخواست کامل را ارسال کرده و هزینه های پردازش را ظرف 90 روزه پرداخت کنند.

 1. برنامه منتخب استانی

تحت یک حوزه قضایی مشترک بین اتاوا و سایر استان ‌ها، کانادا یک سیستم مهاجرتی دو لایه را اجرا می ‌کند و برنامه ‌هایی را برای نیروی کار متخصص در هر دو سطح فدرال و استانی ارائه می کند.

از طریق برنامه های منتخب استانی (PNP)، تقریباً هر ده استان و سه اراضی کانادا می توانند داوطلبان نیروی کار متخصص را برای پذیرش در کانادا با مهارت های خاص مورد نیاز اقتصاد داخلی خود معرفی کنند. داوطلبانی که به عنوان منتخب استان یا منطقه تعیین می شوند، می توانند از طریق مراجع مهاجرت فدرال برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند.

 1. برنامه ویزای استارت آپ

سرمایه گذاران نیز می توانند تحت برنامه ویزای استارت آپ به کانادا مهاجرت کنند و اقامت دائم کانادا را دریافت نمایند.

هدف این برنامه جذب کارآفرینان مبتکر در کانادا و اتصال ایشان به کسب و کارهای بخش خصوصی کانادا، مانند گروه سرمایه گذاران فرشته، صندوق های سرمایه گذاری مشترک یا مراکز رشد تجاری و تسهیل راه اندازی استارت آپ ها در کانادا است.

یک صندوق سرمایه گذاری مشترک باید تأیید کند که حداقل 200,000 دلار در کسب و کار واجد شرایط سرمایه گذاری می شود. یک گروه سرمایه گذار فرشته باید حداقل 75,000 دلار در کسب و کار واجد شرایط سرمایه گذاری کند.

 1. ویزای تحصیل در کانادا

دانشجویان بین ‌المللی می ‌توانند پس از دریافت ویزای تحصیلی، درخواست مجوز کار پس از فارغ ‌التحصیلی داده و در نهایت اقامت دائم خود را از طریق ارسال درخواست به سیستم اکسپرس انتری دریافت کنند.

کانادا هر ساله به بیش از 350,000 دانشجوی بین المللی را ویزای تحصیلی اعطا می کند. دانشجویان برای اینکه واجد شرایط تحصیل در کانادا باشند باید اثبات کنند که:

 • در یک مدرسه، کالج، دانشگاه یا سایر مؤسسات آموزشی در کانادا پذیرفته شده اند.
 • پول کافی برای پرداخت هزینه های تحصیل، هزینه های زندگی و هزینه سفر برگشت به کشور خود را دارند.
 • شهروند مطیع قانون و بدون سوء سابقه کیفری هستند.
 • دارای سلامت جسمی مناسبی هستند و مایل به انجام کلیه معاینات پزشکی هستند.
 • به علاوه می توانند یک مأمور مهاجرت را متقاعد کنند که پس از پایان اعتبار ویزای خود، کانادا را ترک خواهند کرد.
 1. اجازه کار پس از فارغ التحصیلی

تجربه کاری ارزشمندی که یک دانشجوی بین المللی فارغ التحصیل شده در کانادا در حین کار و تحت ویزای کار پس از فارغ التحصیلی به دست می آید، باعث افزایش امتیاز این فرد در زمان ارائه درخواست اقامت دائم از طریق سیستم اکسپرس انتری کانادا خواهد شد.

بر اساس سیستم رتبه بندی جامع (CRS) که در برنامه های سیستم اکسپرس انتری استفاده می شود، به متقاضیان مهاجرت امتیازاتی بر اساس موارد زیر اختصاص می یابد:

 • مهارت و تخصص
 • تجربه و سابقه کار
 • توانایی زبانی
 • توانایی زبان و تحصیلات همسر یا شریک زندگی متقاضی طبق قانون کامن لا
 • داشتن یک پیشنهاد شغلی که با توجه به نتایج ارزیابی تأثیر مثبت بر بازار کار از پشتیبانی لازم برخوردار باشد
 • معرفی شدن از یکی از برنامه های منتخب استانی برای اقامت دائم
 • مجموعه ای از از مهارت های زبانی، تحصیلات و تجربه کاری که منجر به شانس بالاتر برای استخدام متقاضی می شود (مهارت های قابل انتقال)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو وقت مشاوره
تماس
تلفن ایران واتساپ کانادا پیج اینستاگرام

استفاده از مطالب سایت تراست فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. © کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت Trust Way Immigration Services می‌باشد.