رویال بانک کانادا : 3 دلیل برای خرید سهام در سال 2022

رویال بانک کانادا : 3 دلیل برای خرید سهام در سال 2022

رویال بانک کانادا (RY) ممکن است در سال ۲۰۲۲ با افزایش چشمگیر رشد اقتصادی و روند رو به رشد نرخ بهره در سال ۲۰۲۲ روبرو شود. بزرگترین بانک کانادا با فعالیت در چندین شاخه تجاری، توانسته از نظر ارزش بازار عملکرد مالی خود را به سطوحی بالاتر از سطوح قبل از همه گیری برساند.

رویال بانک کانادا (RY) ممکن است در سال 2022 با افزایش چشمگیر رشد اقتصادی و روند رو به رشد نرخ بهره در سال 2022 روبرو شود. بزرگترین بانک کانادا با فعالیت در چندین شاخه تجاری، توانسته از نظر ارزش بازار عملکرد مالی خود را به سطوحی بالاتر از سطوح قبل از همه گیری برساند.

افزایش سودآوری

در اواخر سال 2021 این غول بانکی رشد قابل توجهی داشت و سال جدید را با قدرت شروع کرد. آستانه رشد بالا و پایین رویال بانک در مقایسه با دوران قبل از شروع همه گیری کرونا بیشتر شده است. درآمد خالص سال منتهی به 31 اکتبر 2021، با رشد 40.3 درصدی به 16.1 میلیارد دلار کانادا رسیده است. سودآوری نیز شرایط مطلوبی داشت و درآمدهای پیش از کسر مالیات با رشد 6.1 درصدی نسبت به سال گذشته به 19.9 میلیارد دلار کانادا رسید. به نظر می رسد نرخ سود در مسیر صعودی قرار گرفته و حتی ممکن است بالاتر از سطح کنونی قرار گیرد.

با توجه به اینکه روند بهبود اقتصادی به سرعت در حال حرکت است و مصرف کنندگان که در دوران همه گیری پس اندازهای خود را انباشته بودند ارقام بیشتری را از حساب های خود برداشت کنند، تقاضا برای وام دهی افزایش خواهد یافت.

با وجود عملکرد مالی قوی رویال بانک، نشانه ‌هایی از ضعف در بخش های وام دهی مشاهده می شود که نشان ‌دهنده بهبود نامتوازن در بخش تقاضای وام است. اگرچه تقاضای وام به طور کلی رشد 8.6 درصدی در سال گذشته داشت، اما لازم به ذکر است که وام های مشتریان و وام های عمده فروشی به طور کلی ثابت بود، در حالی که وام های رهنی و وام های کسب و کارهای کوچک عامل اصلی رشد بودند.

خندق گسترده

رویال بانک کانادا دارای بیشترین سهم بازار در چندین حوزه تجاری است و از بازار متمرکز بانکداری کانادا منافع قابل توجهی به دست می آورد. موانع زیادی برای ورود به این بازار وجود دارد و برخلاف همتایان خود در ایالات متحده و اروپا، بانک های بزرگ کانادا به شدت مورد اعتماد مشتریان کانادایی هستند.

رقبا مدت ‌هاست که برای نفوذ به صنعت بانکداری کانادا که تحت سلطه 5 بانک بزرگ است، تلاش کرده ‌اند. این دفاع در برابر مداخله ‌گران، مزیت‌ های رقابتی بلندمدت یا «خندق‌ های گسترده» را ایجاد کرده است که شرکت‌ های بزرگ فعلی از آن منتفع می شوند.

اگرچه باید دید که آیا بازار کانادا می ‌تواند در برابر اختلالات ناشی از فین-تک یا فناوری مالی دیجیتال مصون بماند یا خیر، اما فراموش نکنید که بانک‌ های بزرگ آنقدر سودآور هستند که قدرت زیادی برای دفاع از سهام خود در بازار دارند. RBC به طور قابل توجهی سرمایه گذاری در فناوری را افزایش داده است و تمرکز ویژه ای بر بهبود ابزارها و قابلیت های دیجیتال جهت بهبود تجربه مشتری و بهره وری کارکنان داشته است.

RBC جزئیات هزینه‌ های سالانه مربوط به بخش فناوری خود را اعلام نکرده است، اما فرض بر این است که بانک‌ های بزرگ‌تر مقیاس لازم برای پرداخت هزینه‌ های ثابت جهت سرمایه ‌گذاری بر فناوری را در اختیار دارند در حالی که بانک‌ های کوچک ‌تر به سادگی نمی ‌توانند خود را با بانک های بزرگ مطابقت دهند. در نهایت، تغییرات دیجیتالی می تواند رقابت پذیری شرکت های بزرگ را تقویت کند.

در همین حال، تنوع یکی دیگر از نقاط قوت این گروه است که درجه ای از انعطاف پذیری را در یک بخش بی ثبات و در حال چرخش فراهم می کند. امکان بانکداری از طریق سرمایه گذاری قابل توجه به RBC کمک کرده است تا شرایط کنونی ناشی از نرخ بهره پایین که میزان سود بانکداری خرد این بانک را تحت تأثیر قرار داده را تحمل کند.

افزایش سود سهام

به دنبال تصمیم دفتر سرپرست موسسات مالی (تنظیم ‌کننده مالی کانادا) برای رفع محدودیت ‌های توزیع سرمایه شرکت ‌های مالی این کشور در نوامبر سال گذشته، RBC سود سه ماهه هر سهم خود را با 11 درصد افزایش به 1.20 دلار کانادا (~ 0.95 دلار امریکا) رساند. علاوه بر این، این بانک برنامه بازخرید سهام برای بیع متقابل (buy back) حداکثر 45 میلیون از سهام عادی خود اعلام کرد، که می تواند تعداد سهام این بانک را تا 12 ماه آینده کمی بیش از 3 درصد کاهش دهد.

با حفظ کیفیت مطلوب بخش اعتباری و یک ترازنامه قوی، چشم انداز رشد سود سهام بالاتر از نرخ بازار در میان مدت امیدوارکننده به نظر می رسد. RBC در مقایسه با همتایان خود نرخ پایین تری پرداخت می کند که این امر امکان افزایش بیشتر سود سهام را برای این بانک فراهم می آورد.

ایمنی سود سهام این گروه با قابلیت تولید سرمایه داخلی قوی و انعطاف پذیر آن پشتیبانی می شود که به نوبه خود با بازده بالای سهام – 18.6 درصد در سال 2021 پشتیبانی می شود. نسبت CET1 آن در پایان سه ماهه چهارم 13.7 بود که از 12.5 درصد در سال گذشته بالاتر است.

ریسک ها

علاوه بر ریسک ‌های کلان اقتصادی، RBC نیز مانند سایر بانک ‌های کانادایی، به شدت در معرض ریسک های بازار مسکن قرار دارد و وام‌ های رهنی کانادا تقریباً نیمی از کل وام‌ ها را تشکیل می ‌دهند. اگرچه بازار مسکن کانادا از گذشته بسیار انعطاف‌ پذیر بوده و پیش‌ بینی ‌های بلند مدت کند شدن روند رشد را به چالش می‌کشد، اما نگرانی زیادی درباره شکل ‌گیری یک حباب وجود دارد. اگر افزایش قیمت در بازار مسکن در سال آینده پس از رشدهای بسیار قوی در سال 2021 از نرخ کندی برخوردار گردد، همانطور که بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند این اتفاق بیفتد، روند رشد وام های رهنی نیز احتمالا کند خواهد شد.

موضوع مهم دیگر مربوط به ریسک های سیاسی، در واقع طرح دولت برای اعمال مالیات های بالاتر بر شرکت های مالی بزرگ کشور است. حزب لیبرال‌ حاکم در کانادا متعهد شده ‌اند که مالیات بر کل درآمدهای بیش از 1 میلیارد دلار کانادا (0.8 میلیارد دلار امریکا) را برای بانک ‌ها و شرکت‌ های بیمه سودآورتر این کشور از 15 درصد به 18 درصد افزایش دهند.

علاوه بر این، دولت یک طرح موقت در رابطه با پرداخت سود سهام احیای اقتصاد کانادا را پیشنهاد کرده است، در واقع یک سود سهام ویژه که باید به دولت فدرال پرداخت شود، که تا سال 6-2025 تقریباً به یک میلیارد دلار کانادا (0.8 میلیارد دلار) در سال افزایش خواهد یافت. بر اساس برنامه انتخاباتی حزب، انتظار می ‌رود این رقم به حدود 2.5 میلیارد دلار کانادا (2 میلیارد دلار امریکا) در هر سال از چهار سال آینده افزایش یابد.

این طرح ها بسیار بحث برانگیز هستند، زیرا تحلیلگران انتظار دارند بانک های بزرگی مانند RBC با کاهش مشاغل و افزایش هزینه های استقراض نسبت به این طرح ها واکنش نشان دهند تا بخشی از بار مالیاتی بالاتر را جبران کنند. به این ترتیب، تأثیر این طرح بر درآمد RBC می تواند به طور قابل توجهی کمتر از هزینه های مالیات مستقیم باشد. به همین دلیل است که معرفی طرح مالیات اضافی در برنامه انتخاباتی حزب لیبرال‌ نسبت به جدول زمانی که پیش از این اعلام شده بود به تأخیر افتاده است.

اگرچه هنوز در مورد نحوه اجرای این طرح های پیشنهادی ابهام وجود دارد، اما به طور کلی انتظار می رود که این اقدامات در ابتدای بودجه بهار سال جاری به شکلی مشابه معرفی شود. بر این اساس، این مسئله ممکن است بر ارزش گذاری سهام RBC و قیمت سهام تأثیر داشته باشد.

تا به اینجای سال، سهام رویال بانک 12.5 برابر بالاتر از درآمد مورد انتظار خود در سال 2022 معامله شده است و بازده سود سهام 3.4 درصدی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو وقت مشاوره
تماس
تلفن ایران واتساپ کانادا پیج اینستاگرام

استفاده از مطالب سایت تراست فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. © کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت Trust Way Immigration Services می‌باشد.