اضافه شدن 55,000 موقعیت شغلی به بازار کار کانادا در ماه دسامبر

اضافه شدن 55,000 موقعیت شغلی به بازار کار کانادا در ماه دسامبر

در ماه دسامبر و قبل از اوج گرفتن موارد ابتلا به کووید-19 در پایان این ماه، اقتصاد کانادا 55,000 موقعیت شغلی ایجاد کرد. افزایش تعداد موارد ابتلا به بیماری باعث شد محدودیت‌ های بهداشت عمومی شدت گیرند و بسیاری از مشاغل مجبور به تعطیلی یا کاهش فعالیت‌ های خود شدند.

دومینیک لاپونته، اقتصاددان ارشد لورنتین بانک کانادا، اعتقاد دارد گزارش اداره آمار تصویر واضحی از وضعیت اقتصادی کانادا قبل از شیوع سویه اومیکرون را نشان می دهد. به گفته لاپونته، قبل از شیوع این سویه، وضعیت اشتغال کانادا حقیقتاً مناسب بود و انتظار می رفت نرخ استخدام نیز دو برابر شود.

گزارش اداره آمار کانادا بر اساس نتایج یک نظرسنجی تهیه شده است که در 5 تا 11 دسامبر و قبل از اعمال محدودیت های بهداشت عمومی برای کاهش موارد ابتلا به آخرین سویه کووید-19 انجام شده است.

اومیکرون سویه‌ ای دارای قابلیت انتقال بسیار بالا است، موارد ابتلا در روز به ده ها هزار مورد در روزهای اخیر رسیده است و باعث شده رکورد جدیدی در موارد ابتلا به کووید-19 ثبت شود.

اداره آمار کانادا در نظر سنجی بازار کار اعلام کرد نرخ بیکاری از 6 درصد در ماه نوامبر به 5.9 درصد در ماه دسامبر رسیده است. از فوریه 2020 که نرخ بیکاری 5.7 درصد بود تا به حال این پایین ‌ترین نرخ بیکاری در کل دوران همه گیری کووید-19 به شمار می رود.

اداره آمار کانادا همچنین اعلام کرد که در مقایسه با دسامبر 2020 تعداد مشاغل، 886,000 مورد و در مقایسه با فوریه 2020 تعداد مشاغل، 240,500 مورد افزایش یافته است.

گزارش مربوط به نرخ اشتغال پیش از تصمیم بانک کانادا در مورد نرخ های بانکی و گزارش سیاست پولی در 26 ژانویه منتشر شد. انتظار می رود بانک مرکزی در اواخر سال جاری فرایند افزایش نرخ بهره را آغاز کند.

ماه گذشته، بانک مرکزی کانادا با توجه به تمدید توافقنامه چارچوب سیاست پولی خود با دولت فدرال، محدوده تورم را بین یک تا سه درصد حفظ کرد، همچنین در زمان تصمیم گیری درباره نرخ بهره به صورت رسمی فعالیت های بازار کار را زیر نظر داشت.

لاپونته معتقد است، بانک مرکزی کانادا قبل از شروع فرایند افزایش نرخ بهره، به دنبال بهبود بازار کار و کاهش نرخ بیکاری است. انتظار می رود بانک مرکزی قبل از شروع این فرایند، تا ماه آوریل منتظر بماند.

به دلیل عدم قطعیت درباره این سویه کووید-19، هنوز زود است فرایند افزایش نرخ بهره آغاز شود. اداره آمار کانادا قبل از تصمیم گیری درباره نرخ بهره، گزارش بعدی خود درباره تورم کشور را منتشر خواهد کرد. انتظار می رود در گزارش مربوط به تورم، شاهد افزایش تقریباً 5 درصدی قیمت ها باشیم.

به گفته شری تانابالاسینگام (Sri Thanabalasingam)، اقتصاددان ارشد TD بانک کانادا، این افزایش شغل در ماه دسامبر بسیار بالاتر از کل درخواست های استخدامی که به طور کلی 25,000 شغل در ماه است. ایشان در گزارشی اعلام کردند: «از یک طرف با توجه به افزایش روزانه تعداد پرونده ها با سرعتی بسیار زیاد و از طرف دیگر با در نظر گرفتن این موضوع که استان ها در آینده محدودیت های بیشتری را اِعمال خواهند کرد، احتمالاً ارقام بازار کار ژانویه ضعیف تر خواهد بود.»

وی همچنین افزود: «امید است که تأثیر سویه اومیکرون کوتاه مدت باشد و به بازار کار بتواند در ماه های آتی به سرعت بهبود یابد.»

افزایش تعداد مشاغل در ماه دسامبر عمدتاً به دلیل افزایش 123,000 موقعیت شغلی تمام وقت بود، در حالی که میزان اشتغال پاره وقت به 68,000 نفر در ماه کاهش یافت. صنایع ساخت و ساز و آموزش بیشترین سهم را در استخدام های ماه دسامبر در اختیار داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو وقت مشاوره
تماس
تلفن ایران واتساپ کانادا پیج اینستاگرام

استفاده از مطالب سایت تراست فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. © کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت Trust Way Immigration Services می‌باشد.