آزمون رد سیل در کانادا

مدت زمان آزمون ردسیل4 ساعت
تعداد سوالات آزمون ردسیل100 الی 150 سوال
حداقل نمره مورد نیاز برای آزمون ردسیل70 درصد نمره
مشاغلی که به آزمون ردسیل نیاز دارندبرقکاری، لوله کشی، نجاری، آسیاب سازی، مکانیک صنعتی، مکانیک ماشین‌ آلات سنگین، خدمات خودرو و ….
کشور برگزار کننده آزمون ردسیلکانادا
از چه طریق می توان در آزمون ردسیل شرکت کرد؟شرکت در آزمون ردسیل از طریق گذراندن دوره 4 ساله شرکت در آزمون ردسیل از طریق تجربه کاری

مصاحبه با فرزاد نشان ؛ مهندس برق گرایش قدرت و دارای مدرک Red Seal از کانادا

ردسیل چیست؟

برای ورود به برخی از حوزه های کسب و کار و فعالیت در آن ها به خصوص مشاغل فنی و حرفه ای در کشور کانادا، استانداردهایی تنظیم و تدوین شده است تا افراد برای اشتغال در آن حوزه، گواهینامه، مدرک یا مجوزی قانونی را اخذ نمایند.

مدرک Red Seal یکی از مدارک و گواهینامه های فنی است که در کشور کانادا اعتبار بین استانی داشته و در سراسر این کشور معتبر است. این مدرک در سطح بالاتری نسبت به گواهینامه های استانی قرار دارد، از این رو دارندگان آن می توانند در استان های مختلف فعالیت کرده و شانس اخذ موقعیت های شغلی برتر را داشته باشند.

ردسیل؛ سنجش مهارت افراد در مشاغل فنی

معمولا در هر استان، مرجع اعطای گواهینامه و آموزش مربوط به مشاغل مختلف، متفاوت است. مثلا افرادی که دارای گواهینامه خاص مثل برقکاری در ساسکاچوان هستند الزاما مجاز به چنین کاری در انتاریو نخواهند بود! اما مدرک ردسیل چنین نیست!

در واقع ردسیل یک مهر قرمز رنگ است که محدود به یک ایالت یا شهر نیست و در سراسر کانادا دارای اعتبار است. برای گرفتن گواهی ردسیل لازم است تا در یک آزمون استاندارد شرکت کنید با این هدف که دانش شما از فعالیت های تجاری سنجیده شود.

اکثر استان ها از آزمون ردسیل برای صدور گواهینامه تجارت استفاده می کنند. به طوری که از بسیاری جهات می توان گفت، این آزمون یک “امتحان نهایی” برای فنی کاران محسوب می شود. اگرچه این مدرک عمدتاً برای کمک به کارگران فنی در حوزه ها مختلف صادر می شود، اما می توان گفت که پرتقاضاترین رشته آن «برق» می باشد.

در برخی موارد به کسانی که مدرک ردسیل دارند، اصطلاح Journey man هم گفته می شود. این مورد به خصوص در آگهی های استخدام به وفور دیده می شود.

آزمون ردسیل برای چه مشاغلی مورد نیاز است؟

به طور کلی و بر اساس یک دسته بندی مشخص می توان گفت که تقریبا 55 مورد از مشاغل، آزمون ردسیل را به رسمیت می شناسند و برای ورود به آن ها (برای موقعیت های شغلی کاملا حرفه ای) لازم است تا این مدرک ارائه شود. برخی از مهم ترین گروه ها که به ردسیل نیاز دارند، عبارت اند از:

  • برقکاران
  • لوله کش ها
  • نجاران
  • آسیاب سازان
  • مکانیک های صنعتی
  • مکانیک های ماشین‌ آلات سنگین
  • تکنسین های خدمات خودرو

آیا آزمون ردسیل در ایران برگزار می شود؟

اخذ گواهی ردسیل فرصتی را برای متقاضیان مهاجرت به کشور کانادا فراهم می آورد تا بتوانند از طریق اکسپرس انتری، برنامه های فدرال و برنامه های نامزد استانی به این کشور مهاجرت کنند و پس از مدتی اقامت دائم خود را نیز دریافت نمایند.

یکی از مسیرهای رقابتی برای سیستم اکسپرس اینتری در کانادا از طریق Skill Trade یا همان مهارت های فنی امکان پذیر است. ایرانیان برای ورود از طریق این مسیر و گرفتن اقامت دائم کانادا ملزم به گذراندن آزمون ردسیل هستند تا بتوانند واجد الشرایط حضور در این شاخه از اکسپرس انتری باشند.

آزمون ردسیل در کشور ایران برگزار نمی گردد و متقاضیانی که می خواهند در این آزمون شرکت کنند و از طریق آن وارد بازار کار شوند، لازم است تا به کشور کانادا رفته و پس از سپری کردن دوره و شرکت در آزمون، مدرک خود را دریافت نمایند.

آیا مدرک ردسیل فقط مختص کشور کانادا است؟

همانطور که پیش تر هم گفته شد مهر قرمز رنگ ردسیل در سراسر کانادا دارای اعتبار است. علاوه بر این، مدرک ردسیل در آمریکا نیز شناخته شده است. چرا که استاندارد های در نظر گرفته شده در این آزمون بسیار به استاندارد های این کشور نزدیک است و افراد دارای این مدرک امکان کار در موقعیت های شغلی برتر را در آمریکا دارند.

گفتنی است که برخی از کشور های اروپایی نیز این آزمون را معتبر می دانند و داشتن این مهر قرمز رنگ برگ برنده ای در بین سایر رقبا است.

چگونه می توان مدرک ردسیل را دریافت کرد؟

برای واجد الشرایط شدن و شرکت در آزمون ردسیل  می توان از 2 طریق اقدام کرد:

  1. از طریق گذراندن دوره 4 ساله
  2. از طریق تجربه کاری

اخذ مدرک رد سیل از طریق گذراندن دوره 4 ساله

یکی از روش های واجد الشرایط بودن برای شرکت در آزمون ردسیل، گذراندن یک دوره 4 ساله است که در واقع به 4 دوره یکساله تقسیم می شود و هزینه هر سال تقریبا 10 الی 15 هزار دلار می باشد.

افرادی که در این دوره شرکت می کنند پس از گذراندن هر سال می توانند با همان یکسال، فعالیت خود را به طور حرفه ای در بازار کار از سر بگیرند. واضح است که گذراندن هر سال می تواند تاثیر مثبتی در میزان دستمزد و همچنین یافتن موقعیت های شغلی بهتر داشته باشد.

پس از تکمیل دوره 4 ساله، افراد می توانند برای شرکت در این آزمون اپلای کرده و در ITA (سازمان برگزار کننده آزمون ردسیل) این آزمون را انجام دهد و پس از دریافت نمره قبولی به موقعیت های بهتر و حرفه ای تر دست یابند.

اخذ مدرک رد سیل از طریق تجربه کاری

دومین راه برای صدور جواز شرکت در آزمون ردسیل این است که متقاضی ثابت کند که دارای 9000 ساعت تجربه کاری است و این میزان تجربه با 70 درصد استانداردهایی که ITA تهیه کرده است، مطابقت دارد.

در واقع می توان گفت که این ساعات کاری جایگزین 4 سال دوره آموزشی خواهد شد. البته گفتنی است که علاوه بر این 9000 ساعت، متقاضی می بایست به 64 الی 65 سوال در ITA پاسخ دهد. نمره قبولی در این آزمون به صورتی است که فرد باید بتواند به 70 درصد موارد پاسخ درست دهد.

مدت زمان شرکت در آزمون ردسیل چقدر است؟

با توجه به روش بالا متقاضیان پس از گذراندن دوره چهار ساله یا اثبات 9000 ساعت تجربه کاری بر اساس استانداردهای تعیین شده، لازم است تا برای آزمون ردسیل آماده شوند. مدت زمان این آزمون 4 ساعت می باشد و در این مدت شرکت کنندگان می بایست به 100 الی 150 سوال پاسخ دهند. نکته قابل توجه این است که برای این آزمون، افراد می توانند مترجم همراه داشته باشند.

داشتن مترجم به شما این امکان را می دهد که به جای 4 ساعت، 5 ساعت در جلسه امتحان فرصت داشته باشید. یک ساعت فرصت مازاد به افراد کمک می کند تا بتوانند با آرامش بیشتر و به دور از فشار عصبی سوالات قبلی را مجددا بررسی کرده یا به سوالات باقیمانده پاسخ دهند. صدور مدرک ردسیل در صورت گرفتن حداقل 70 درصد نمره امکان پذیر است و در غیر این صورت متقاضی باید مجددا امتحان دهد.

تقریبا 2 ماه زمان لازم است تا شرایط بررسی شود و فرد باید مبلغ 120 دلار برای بررسی این آزمون بپردازد.

آزمون مجدد ردسیل

چنانچه فردی موفق به اخذ 70 درصد از نمره در آزمون Red Seal نشود، لازم است تا مجددا آزمون دهد. افراد می توانند در طول 2 سال 4 بار در این امتحان شرکت کرده و شانس خود را برای قبولی امتحان نمایند.

شرکت در آزمون برای بار اول و بار دوم رایگان خواهد بود! اما بار سوم فرد موظف به پرداخت 100 دلار می باشد و باید با مشاوری که مورد تایید سازمان ITA است، صحبت کند. در این جلسه ی مشاوره موانع، نقاط ضعف، نقاط قوت و دلایل شکست فرد در آزمون های قبلی بررسی شده و راهنمایی های لازم برای دستیابی به موفقیت در آزمون های بعدی انجام می شود.

در صورتی که متقاضی باز هم نتواند نمره مورد نیاز را در آزمون سوم به دست آورد، مجددا 100 دلار گرفته می شود. حضور در کلاس های تخصصی که مورد تایید سازمان برگزار کننده این آزمون است برای متقاضیان اجباری است.

ناگفته نماند که این کلاس ها که هم به صورت عمومی و هم به صورت خصوصی برگزار می شود، برای همه متقاضیان است. اما حضور افراد برای سه امتحان اول در این کلاس ها اجباری نیست! توصیه می شود برای اینکه افراد بتوانند در آزمون اول یا دوم به موفقیت دست یابند، در این کلاس ها شرکت کنند.

شرایط شرکت در آزمون ردسیل

در طول امتحان، متقاضیان باید به 100 تا 150 سوال بر اساس حرفه مورد نظر خود پاسخ دهند. قالب سوالات به صورت چند گزینه ای می باشد و از هر چهار گزینه، یک پاسخ صحیح و سه پاسخ نادرست است. ارزش هر سوال از نظر نمره و امتیاز در این آزمون یکسان می باشد.

سوالات هر آزمون با سایر آزمون ها متفاوت است و برخی سوالات ترکیبی از معما و تست هوش هستند. ضمن این که کتابی که امتحان داده می شود کتاب درسی نیست و یک کتاب استاندارد است. بنابراین توصیه می شود تا متقاضیان شرکت در این آزمون پیش از حضور در جلسه در برخی از کلاس ها چه به صورت عمومی و چه به صورت خصوصی شرکت نمایند.

پاسخ سوالات باید به وضوح علامت گذاری شوند. چرا که بررسی سوالات و تصحیح آن ها به صورت کامپیوتری صورت می گیرد و پر نکردن گزینه ها و هر گونه علامت گذاری غیر صحیح می تواند گزینه مورد نظر را حتی در صورت درست بودن پاسخ حذف کند.

مدت زمان آزمون 4 ساعت است و نمره قبولی حداقل 70 درصد نمره کل می باشد.

آزمون ردسیل یک آزمون Open Book است!!!

 نکته جالب توجه این است که این آزمون به صورت کتاب باز یا همان Open Book برگزار می گردد و افراد شرکت کننده فقط می توانند کتاب استاندارد را با خود سر جلسه امتحان ببرند نه هیچ کتاب درسی دیگری!

به منظور برقراری نظم جلسه، هر آنچه که افراد با خود داشته باشند از آن ها گرفته می شود و خوراکی ها و بطری آب نیز مورد بررسی قرار می گیرد. گاها کتاب استاندارد نیز از طرف برگزار کننده آزمون به افراد داده می شود و آن ها نمی توانند هیچ موردی حتی مداد و پاک کن با خود به جلسه امتحان بیاورند.

 آیا امکان شرکت در آزمون ردسیل در خارج از کانادا هم وجود دارد؟

خیر. دقت داشته باشید که برای شرکت در این آزمون لازم است تا در کشور کانادا و بر سر جلسه امتحان حضور داشته باشید. خبر خوب برای دارندگان مدرک ردسیل این است که برخی از ایالت های کانادا از جمله منیتوبا، ساسکاچوان و جزیره پرنس ادوارد، افرادی را که دارای مدرک ردسیل یا به عبارت دیگر این مهر قرمز رنگ هستند، بدون پیشنهاد کاری از سوی کارفرما می پذیرند.

مدت اعتبار مدرک ردسیل

مدرک red seal خوشبختانه نیازی به امتحان مجدد ندارد و افرادی که فقط یکبار در این آزمون پذیرفته شوند دیگر نیاز به آزمون مجدد یا تمدید اعتبار آن در طول سال های آینده نخواهند داشت!

میزان حقوق افراد با مدرک ردسیل در مشاغل حرفه ای

افرادی که به تازگی در این مسیر قدم گذاشته اند لازم است تا نسبت به سایرین در ابتدای کار با حقوق تقریبا کمتر (حداقل 25 دلار به ازای هر ساعت) فعالیت خود را شروع کرده تا کم کم بر اساس تجربه به دست آمده در بازار کار به سطح دلخواه خود در میزان دستمزد دست پیدا کنند.

اگرچه میزان دستمزد در زمینه های مختلف از جمله برقکاری، ساخت و ساز و … متفاوت است اما بر اساس شواهد به دست آمده، افراد با تجربه حداقل با ساعتی 50 دلار به فعالیت می پردازند. ضمن اینکه دستمزد آن ها به ازای هر ساعت اضافه کار تقریبا 100 دلار است.

برخی از موارد به صورتی ساعتی محاسبه نمی شوند. مثلا نصب شارژر خودروهای الکتریکی که به صورت میانگین 2 ساعت زمان نیاز دارند، بین 300 الی 1000 دلار هزینه بر خواهند بود. حتی گاهی ممکن است در صورت نیاز داشتن به قطعات بیشتر یا پیچیدگی کار، میزان دستمزد از این مقدار هم بالاتر رود.

کلام آخر

اگر از ایران مهاجرت کرده اید و هنوز شغل ایده آل خود را نیافته اید و در حوزه مرتبط با رشته خود کار نمی کنید، یا قصد دارید به زودی به هدف مهاجرتی خود دست یابید و آینده ای درخشان را برای خود در زمینه کارهای فنی به خصوص حوزه هایی مثل برقکاری می بینید، به شما توصیه می کنیم تا با تراست بیزنس همراه شوید تا به شما کمک کنیم از طریق شرکت در دوره های ردسیل و گرفتن این مدرک به اهداف خود دست یافته و توانایی و مهارت خود را به اثبات برسانید.

چنانچه قصد مهاجرت دارید و می خواهید به محض ورود به کشور کانادا، به موقعیت شغلی حرفه با میزان درامد قابل توجه دست یابید، می توانید با شرکت در آزمون red seal و سپس از راه اکسپرس انتری با روش Skill Trade به هدف خود جامه عمل بپوشانید ما در این راه پر از فراز و نشیب همراه شما خواهیم بود.

مژده برای کسانی که قصد دارند هر چه سریعتر در این آزمون شرکت نمایند این است که ما آخرین ورژن کد کانادا (این منبع مربوط به سال 2021 است) که برای امتحان در بین منابع قرار دارد را به عنوان هدیه در اختیار شما دوستان همیشه همراه قرار خواهیم داد تا بتوانید یک مطالعه اولیه از سطح این آزمون داشته باشید.

سوالات متداول

ردسیل چیست؟

ردسیل در واقع یک مهر قرمز رنگ است که برای ورود به برخی از حوزه های فنی و حرفه ای در کشور کانادا، به عنوان استانداردهایی تنظیم و تدوین شده تا افراد بتوانند برای اشتغال به صورت حرفه ای، گواهینامه یا مجوزی قانونی را دریافت کنند.

آیا مدرک ردسیل محدود به یک استان است؟

خیر، مدرک ردسیل جزو مدارک استانی نیست و در کشور کانادا اعتبار بین استانی دارد. این مهر قرمز رنگ در سراسر این کشور معتبر است.

مزایای ردسیل چیست؟

داشتن این مدرک به افراد کمک می کند تا بتوانند نشان دهند که در حرفه مورد نظر خود مثلا حوزه برق کاری، مهارت و دانش مورد نیاز را در سطح استانداردهای ملی دارند. گرفتن این مهر قرمز رنگ سبب ارتقا شغلی و پیدا کردن جایگاه در برابر دیگر رقبا می شود.

آیا می توان مدرک ردسیل را جزو مدارک تحصیلی دانست؟

برای شرکت در این آزمون یا به تجربه کاری و یا به گذراندن دوره ای چهار ساله نیاز است. از این رو می توان گفت که این مدرک معادل یک مدرک لیسانس چهار ساله است و از بالاترین استانداردهای آموزشی برخوردار می باشد.

آزمون ردسیل به چه صورت برگزار می گردد؟

آزمون ردسیل فقط در کشور کانادا و به صورت حضوری انجام می شود. برای پاسخ به سوالات ترفند خاصی وجود ندارد و از چهار گزینه، یک پاسخ صحیح و سه گزینه نادرست است.

حداقل نمره مورد نیاز برای قبولی در آزمون ردسیل چند است؟

این آزمون دارای ۱۰۰ الی ۱۵۰ سوال می باشد که متقاضیان برای قبولی در این آزمون ملزم هستند تا ۷۰ درصد از نمره کل را به دست آورند.

مدت زمان شرکت در آزمون ردسیل چقدر است؟

برای شرکت در آزمون ردسیل به متقاضی تقریبا ۴ ساعت زمان داده می شود اما از آن جایی که افراد می توانند با خود مترجم همراه داشته باشند، این مدت می تواند تا ۵ ساعت هم ادامه یابد. البته ناگفته نماند که یک ساعت اضافی صرفا برای متقاضیانی است که با مترجم بر سر آزمون حضور پیدا می کنند.

اعتبار مدرک ردسیل چقدر است؟

مدرک ردسیل منقضی نخواهد شد و به صورت مادام العمر دارای اعتبار است. از آن جایی که این آزمون نیاز به تمدید ندارد فقط کافی است متقاضیان یکبار در این آزمون شرکت کرده و قبول شوند.

آیا می توان با مدرک ردسیل در هر جا کار کرد؟

این مدرک در کشور کانادا دارای اعتبار بین استانی است و منحصر به یک ایالت یا شهر نمی باشد. همچنین در برخی از مناطق آمریکا و اروپا نیز می توان از این مدرک بهره برد.

چند بار می توان در آزمون ردسیل شرکت کرد؟

اگر دو بار در این ازمون مردود شوید، قبل از اینکه بخواهید شانس خود را دوباره امتحان کنید، باید یک دوره تکمیلی برای ارتقای دانش و مهارت خود بگذرانید یا تجربه کاری بیشتری کسب کنید. شرکت در این آزمون برای بار اول و دوم رایگان است. اما چنانچه بخواهید برای دفعات بعدی در آزمون شرکت کنید لازم است تا مبلغ 100 دلار بپردازید.

چه مشاغلی نیاز به آزمون ردسیل دارند؟

برقکاری، لوله کشی، نجاری، آسیاب سازی، مکانیک صنعتی، مکانیک ماشین‌ آلات سنگین، تکنسین خدمات خودرو
تکنسین تجهیزات کشاورزی، تکنسین خدمات لوازم خانگی، تکنسین بدنه خودرو، صافکاری خودرو، بنایی،
کابینت سازی، نجاری و …

آیا گرفتن مدرک ردسیل ارزشمند است؟

داشتن Red Seal به شما مزیت رقابتی در بازار کار را می دهد. برخی از کارفرمایان، به ویژه در شرکت های بزرگ، به طور خاص به دنبال افرادی هستند که مدرک Red Seal داشته باشند.

4 1 رای
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رزرو وقت مشاوره
تماس
تلفن ایران واتساپ کانادا پیج اینستاگرام

استفاده از مطالب سایت تراست فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. © کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت Trust Way Immigration Services می‌باشد.